Biblia 2000 - Instrukcja obsługi

Spis treści

  1. Wymagania programowe
  2. Wyświetlanie tekstu Biblii
  3. Wyświetlenie zadanego wersetu na podstawie podanego adresu
  4. Wyszukiwanie fraz w Biblii
  5. Ustawienia aplikacji
  6. Umieszczanie cytatów na swoich stronach WWW
  7. Prawa autorskie, kontakt

1. Wymagania programowe

Aplikacja Biblia 2000 do poprawnego działania wymaga przeglądarki Internet Explorer, Edge, Chrome lub Firefox w możliwie najnowszej wersji. Prawdopodobnie będzie działała prawidłowo także na innych przeglądarkach, jednak nie byliśmy w stanie tego sprawdzić.

Aplikacja Biblia 2000 używa plików cookies (tzw. ciasteczka) oraz local storage w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do tych mechanizmów w ustawieniach Twojej przeglądarki.

2. Wyświetlanie tekstu Biblii

Aplikacja Biblia 2000 umożliwia przeglądanie tekstu różnych tłumaczeń Biblii, rozdział po rozdziale. Głównym elementem sterującym jest paleta umieszczona u góry ekranu:

2.1. Wskazanie tłumaczenia, księgi i rozdziału

Pierwszą rzeczą jaką winieneś uczynić jest wybór tłumaczenia Biblii. Wybierz tłumaczenie z rozwijanej listy. Aby przyspieszyć mozesz wpisać fragment nazwy tłumaczenia, lista zostanie przefiltrowana.

Kolejnym krokiem jest wybranie jednej spośród dostępnych w wybranym tłumaczeniu Biblii ksiąg. Niektóre z tłumaczeń zawierają sam Nowy Testament. Część z ksiąg należy do tzw. wtórnokanonicznych (apokryficznych) i nie wystepuje we wszystkich przekładach. Aby przyspieszyć mozesz wpisać fragment nazwy księgi, lista zostanie przefiltrowana.

Następnie wpisz numer rozdziału księgi, który chcesz wyświetlić. Domyślnie wyświetlany jest pierwszy rozdział lub cała księga jeśli nie posiada rozdziałów.

2.2. Nawigacja między księgami i rozdziałami

Do poruszania się po tekście Biblii służą przyciski nawigacyjne:


przejście do poprzedzającej księgi [<<] oraz przejście do poprzedzającego rozdziału [<]


przejście do następnego rozdziału [>] oraz przejście do następnej księgi [>>]

3. Wyświetlenie zadanego wersetu na podstawie podanego adresu

W polu wyszukiwania wpisz adres wersetu (tzw. siglum), który chcesz wyświetlić np. 2Tm2:3

Możesz też podać zakres wersetów np. 1Kor13:1-13 lub wiele zakresów, oddzielonych średnikiem ; np. Gal 4:6-7; 2 Kor 5:18-19; Ef 5:30

Uwaga! Aby ta funkcja działała w ustawieniach programu musisz włączyć opcję "Obsługa siglum w wyszukiwarce" (patrz: Ustawienia aplikacji). Liczba wersetów, które można wyświetlić za pomocą tej funkcji jest ograniczona.

4. Wyszukiwanie fraz w Biblii

Aplikacja umożliwia wyszukiwanie podanych fraz.

Wyszukiwanie proste polega na wpisaniu w pole wyszukiwania jednego lub więcej wyrazów.

Zapytanie proste może być postaci:

Wyszukiwanie zaawansowane polega na wpisaniu w pole wyszkiwania jednego lub więcej wyrazów oraz znaków specjalnych.

Zapytanie zaawansowane może być postaci:

Po wpisaniu frazy, aby rozpocząć wyszukiwanie naciśnij klawisz 'Enter' lub kliknij na przycisk:

Należy pamiętać, iż duże i małe litery nie są rozróżniane.

Podanie kilku wyrazów traktowane jest jako 'dosłowna fraza', tzn. wyrazy te muszą w tekście wystąpić obok siebie w takiej samej kolejności.

Uwaga! W zależności od ustawień, zostanie przeszukana cała Biblia lub tylko wybrane księgi, w zaznaczonym tłumaczeniu Biblii. Istnieje możliwość zmiany domyślnych opcji wyszukiwania (patrz: Ustawienia aplikacji).

5. Ustawienia aplikacji

Ustawienia aplikacji są zapamiętywane w twojej przeglądarce za pomocą tzw. ciasteczek. Dzięki temu, przy kolejnym użyciu aplikacji ustawienia te zostaną przywrócone.


Przycisk ten spowoduje wyświetlenie dodatkowych opcji, które modyfikują działanie aplikacji. Są one podzielone na grupy:

5.1. Ustawienia wyszukiwania

Wypisanie wersetów razem z sąsiednimi (przed i po)

W tej opcji możesz ustawić ilość sąsiednich wersetów, które będą wyświetlone przed i po znalezionym podczas wyszukiwania wersecie (tzw. kontekst).

Obsługa siglum w wyszukiwarce

Zaznaczenie tej opcji spowoduje rozszerzenie funkcjonalności wyszukiwarki. Do wyświetlenia treści wersetu lub zakresu wersetów w polu wyszukiwania będzie można podać adres wersetu tzw. siglum (patrz: Wyświetlenie zadanego wersetu na podstawie podanego adresu). Jeśli aplikacja nie rozpozna wpisanego w pole wyszukiwania tekstu jako siglum, uzna to za frazę do wyszukania i rozpocznie standardowe przeszukiwanie tekstu Biblii.

Szukanie w

W tej opcji możesz zdecydować, czy aplikacja będzie szukała frazy w całej Biblii czy też w wybranej części (np. tylko w Starym Testamencie).

Uwaga! Zwróć uwagę, iż wyszukiwanie zawsze odbywa się w wybranym przez Ciebie tłumaczeniu Biblii. Dzięki temu możesz decydować, w jakim tłumaczeniu aplikacja ma szukać (patrz: Wskazanie tłumaczenia).

5.2. Ustawienia wyświetlania

Tryb ciemny

Możesz przełączać wygląd aplikacji w tryb jasny lub ciemny.

Numerowanie wersetów

Możesz włączyć lub wyłaczyć numerowanie wyświetlanych wersetów. Ustawienie będzie widoczne przy kolejnym wyświetleniu tekstu Biblii.

Wyświetlaj tekst w kolumnach

Możesz określić, w ilu kolumnach będzie wyświetlany tekst Biblii, od jednej do trzech. Uwaga: w przypadku niewielkich ekranów jak np. smartfony wyświetlenie tekstu w więcej niż jednej kolumnie może nie być mozliwe. W takim przypadku to ustawienie nie zadziała.

Marginesy tekstu

Możesz określić, jaką szerokość będzie miał wyświetlany tekst Biblii. Im większe marginesy ustawisz, tym węższy będzie wyświetlany tekst.

Odstęp między liniami

Możesz ustawić jedną z trzech wielkości odstępu między liniami tekstu (tzn. interlinię).

Wielkość panelu sterowania

Możesz ustawić jedną z czterech wielkości panelu sterowania, który znajduje się w górnej części ekranu i służy do sterowania aplikacją.

6. Umieszczanie cytatów na swoich stronach WWW

Biblia 2000 umożliwia umieszczanie odnośników do treści Biblii w artykułach, opracowaniach czy na stronach WWW. Na przykład jeżeli piszemy o tym, że osoby wierzące nie idą na sąd ostateczny możemy umieścić odnośnik Jan 5:24. Po naciśnieciu go, na ekranie powinien pojawić się odpowiedni cytat. W treści artykułu należy umieścić następujacy odnośnik:

<a href="https://www.biblia.info.pl/biblia/bw/j/5/24">Jan 5:24</a>

Szczegółową instrukcję tworzenia odnośników do tekstu Biblii znajdziesz na tej stronie.

7. Prawa autorskie, kontakt

7.1. Prawa autorskie

Cytowane w aplikacji Biblia 2000 wybrane tłumaczenia Biblii są objęte prawami autorskimi, o których poniżej:

Prosimy o zapoznanie się ze stanowiskiem Redakcji odnośnie tłumaczeń Biblii.

Aplikacja Biblia 2000 jest własnością Digital Gospel i jest objęta prawami autorskimi. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody jest zabronione.

7.2. Kontakt

Jeśli masz pytania, dotyczące aplikacji Biblia 2000, chcesz zgłosić błąd lub propozycję ulepszenia - skontaktuj się z Redakcją serwisu.