CzytelniaRodzina i społeczeństwo

Jak być odważnym?

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, kiedy musi wykazać się odwagą. Dzięki odwadze pokonujemy te przeszkody, które oddzielają nas od pełni życia. Odwaga potrzebna nam jest nie tylko w osiąganiu sukcesu zawodowego, także w codziennych relacjach z ludźmi. Mężne serce jest niezbędne; bez niego nic nie zdziałasz.

Znam niezawodne sposoby na przebudzenie w sobie odwagi.

Otwórz swoje serce

Serce osoby przestraszonej to stalowa klatka z zaspawanymi drzwiami. Nieraz zabraknie ci siły do pokonywania przeszkód; będziesz odkładał na później rzeczy, które powinny zostać wykonane jak najszybciej. Ile razy brakuje Ci odwagi i rezygnujesz albo zwlekasz z czymś najdłużej jak się da, nawet w ważnej dla siebie sprawie? Myślisz sobie, że byłoby łatwiej, gdybyś miał więcej odwagi. To typowe objawy strachu, które przypominają Ci, jak bardzo przydałaby Ci się teraz odwaga. To naturalna reakcja obronna mózgu, który w toku ewolucji ukształtował się tak, aby ułatwiać Ci przetrwanie. Kiedy mózg wystrzeli Ci do systemu zastrzyk hormonu stresu, kortyzolu, odetnie on większość połączeń komunikacyjnych z nową korą mózgową, czyli tą częścią mózgu, którą świadomie myślisz. Co zrobić, kiedy brakuje impulsu popychającego do działania?

Odwaga to nie brak strachu

Odwaga nie polega na tym, że się nie boisz. Klucz do niej tkwi gdzie indziej. Kiedy brakuje Ci odwagi i myślisz o ludziach, którzy Ci nią imponują, może Ci się wydawać, że ci odważni po prostu się nie boją. Jednak tak nie jest. Jeśli się nie boisz, nie potrzebujesz odwagi – bo po co? Odwaga potrzebna jest wtedy, kiedy właśnie się boisz, ale mimo to decydujesz się coś zrobić. Dlatego następnym razem nie wyrzucaj sobie, że nie jesteś odważny. Nikt nie rodzi się odważny ani tchórzliwy. Odważnym albo tchórzliwym jest się w konkretnej chwili. Odwaga to sposób postępowania. Jestem odważny, kiedy pomimo strachu zrobię coś, bo jakiś powód jest dla mnie ważniejszy od moich emocji. To świadomy wybór – decyzja, że teraz uznaję coś innego, niż mój strach, za ważniejsze.

Co ciekawe, im częściej będziesz to robić, tym łatwiej będzie Ci to przychodzić. Zwykle kiedy zrobisz coś, co wymagało odwagi, najczęściej okazuje się po tym, że w sumie nie było czego aż tak się bać.

Żyj jak człowiek odważny

Człowiek odważny sam kształtuje swoje uczucia – nie pozwala, by one decydowały za niego. W chwili zagrożenia emocje zamierają w niemym krzyku; zatrzymują się na moment i nie pozwalają jasno myśleć. Zamieniają nas w bezmyślne zwierzątko kierujące się instynktem. Czasami taka reakcja może uratować życie. Nie jest to jednak droga człowieka odważnego. Strach odbiera wewnętrzną moc i zdolność do działania. Nie pozwól sobie na utratę tej mocy. Pilnuj jej i staraj się kontrolować w każdej sytuacji. To nie jest łatwe, ale nie niemożliwe. Możesz zatrzymać całą swoją wewnętrzną siłę. Wystarczy, że zajrzysz w głąb siebie i zrozumiesz, kim jesteś. Jeśli uświadomisz sobie własne dążenia, najskrytsze marzenia i skąd się one biorą, będziesz trzymał je w swoich dłoniach.

Umysł wpływa na ciało i odwrotnie. Jeśli brakuje Ci odwagi, stań wyprostowany, głowa wysoko, ramiona „na baczność” odchylone szeroko i do tyłu. Ręce szeroko. Nogi rozstawione. Nawet jeśli bardzo się boisz, taka postawa ciała automatycznie zwiększa poziom pewności siebie. Tak samo, jak trudno jest być rozzłoszczonym, kiedy się uśmiechasz.

Tchórz umiera tysiąc razy, odważny tylko raz – William Sharespeare.

Korzystaj z wolnej woli

Odwagi brakuje Ci tym bardziej, im bardziej skupiasz się na sobie. Dlatego skup się na celu, który chcesz osiągnąć. Kiedy dążysz do jakiegoś celu, w głównej mierze to od ciebie zależy, czy do niego dotrzesz. Wszystkie sukcesy mają swoje źródło w podejmowanych decyzjach. Na swojej drodze spotykasz wielu ludzi i rzeczy, których wolałbyś uniknąć. Niestety, tak się nie da. Wolna wola pozwala pokonać obawy przed tym, co nieprzyjemne. Dzięki niej twoje postępowanie wykroczy poza niepewność i chęć ucieczki. Będziesz działał mimo odczuwanego lęku.

Kiedy człowiek pokonuje strach, idzie naprzód i przezwycięża przeszkody pojawiające się na drodze. Zwyciężając raz za razem, w końcu uświadamia sobie, że tak naprawdę nie było czego się bać. Jest to możliwe dzięki wolnej woli – podejmij decyzję i zapanuj nad strachem.

Strach jest oczekiwaniem zła – Platon.

Zdobywaj wiedzę

Im więcej zdobędziemy wiedzy, tym łatwiej przyjdzie nam opierać się zgubnemu wpływowi strachu. W tej kwestii najbardziej przydatna jest wiedza o sobie samym. Dzięki niej wzmacniasz ducha, a co za tym idzie, pielęgnujesz pozytywne odruchy i przyzwyczajenia. To daje siłę do walki z lękami. Wiedza zaprowadzi cię do mądrości. Jej zdobycie wymaga czasu i sporej dawki cierpliwości, lecz dzięki temu będziesz w stanie kontrolować wszystkie swoje emocje.

Wykorzystuj emocje

Wszystkie uczucia są ze sobą w pewien sposób powiązane. Tworzą swoistą sieć wzajemnych zależności i oddziaływań. Również strach jest elementem tej plątaniny. Właśnie dlatego możesz wykorzystywać inne uczucia do pokonywania go. Podczas pożaru domu pewien mężczyzna wbiega do środka, by ratować swojego syna. Miłość do dziecka przezwycięża strach w oka mgnieniu. Rodzic nie zastanawia się nad niebezpieczeństwem, kiedy w grę wchodzi życie jego dzieci. Strach nie ma w takim wypadku nic do gadania.

Sailor