Wierzę, że moc postu w powiązaniu z modlitwą jest duchową bombą atomową, którą nasz Pan dał nam, abyśmy zniszczyli warownię złego i abyśmy dali początek wielkiemu duchowemu przebudzeniu i duchowym żniwom na całym świecie.

Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, jak ważne jest, abyśmy wołali do Boga o przebudzenie w naszym ukochanym kraju. Wiosną i latem roku 1994 coraz bardziej narastało we mnie przeświadczenie, że Bóg chce, abym pościł i modlił się o przebudzenie w Ameryce i o całkowite wypełnienie ostatniego nakazu naszego Pana.

Na początku pytałem: “Czy rzeczywiście Bóg mnie do tego powołuje?”. Czterdzieści dni bez odrobiny jedzenia to długo, ale z każdym dniem Jego głos stawał się mocniejszy i wyraźniejszy. W końcu zostałem w tym przekonaniu utwierdzony. Bóg powoływał mnie do postu i nie robiłby tego, gdyby nie miał konkretnego powodu. Z tym przekonaniem, ekscytacją i rosnącym wciąż oczekiwaniem w swoim sercu rozpocząłem post, jednocześnie się modląc: “Panie, co chcesz, abym uczynił?”

Wierzę, że Bóg powołał mnie do tak długiego postu z powodu licznych grzechów Kościoła i Ameryki. Pan dał mi także silne pragnienie, abym pomógł w przyśpieszeniu wypełnienia się Jego ostatniego nakazu w tym pokoleniu. Kiedy rozpoczynałem swój post, nie byłem pewien, czy będę w stanie trwać w nim aż czterdzieści dni. Ale moja ufność była w Panu. Każdego dnia Jego obecność zachęcała mnie do trwania przy powziętej decyzji. Im dłużej pościłem, tym więcej doświadczałem Bożej obecności. Duch Święty odświeżał moją duszę i ducha tak, że doświadczałem radości Pana jak nigdy przedtem. Prawdy biblijne stawały się dla mnie coraz bardziej rzeczywiste. Gdy uniżałem się, płakałem i radowałem w Bożej obecności. Wzrastała moja wiara.

Czas postu okazał się najważniejszym okresem w moim życiu. Tak jak tego oczekiwałem od Pana, Duch Święty dał mi przeświadczenie o tym, że i Ameryka, i inne kraje doświadczą wielkiego duchowego przebudzenia przed końcem roku 2000. Ale zanim to nastąpi, Duch Święty powoła wielu chrześcijan do pokuty, postu i modlitwy według słów z 2 Kronik 7,14: “Jeśli upokorzy się mój lud, nad którym zostało wezwane moje imię, i będą błagać, i będą szukać mego oblicza, a odwrócą się od swoich złych dróg, Ja z nieba wysłucham i przebaczę im grzechy, a kraj ich ocalę”.

Wielkość przebudzenia zależy od tego, w jakim stopniu wierzący na całym świecie odpowiedzą na te słowa. Spędziłem już 50 lat na studiowaniu i słuchaniu Słowa Bożego i jestem pewien, że było to wyraźne słowo od Pana.

Przedstawiony tu poradnik “Siedem podstawowych kroków do powodzenia w poście i modlitwie” pomoże ci w pełnym wykorzystaniu twojego czasu z Panem. Zachęcam cię, abyś miał go pod ręką podczas twojego postu i od czasu do czasu do niego zaglądał, jako że podaje on łatwe do zastosowania wskazówki jak rozpocząć post, co robić podczas postu i jak go zakończyć.

Siedem podstawowych kroków do powodzenia w poście i modlitwie

Od tego jak rozpoczniesz i jak będziesz kontynuował post w dużej mierze zależy twój sukces. Podążając za tymi wskazówkami będziesz mógł spędzić owocny czas z Panem.

KROK 1 – Ustal swoją intencję

Dlaczego pościsz? Czy robisz to ze względu na chęć przeżycia duchowego odnowienia, doświadczenia Bożego prowadzenia, uzdrowienia, w poszukiwaniu rozwiązania problemów, poradzenia sobie ze szczególnie trudną sytuacją? Proś Ducha Świętego o prowadzenie i wskazówki, o co masz pościć. To sprawi, że twoja modlitwa będzie konkretna i celna. Przez modlitwę i post uniżamy się przed Bogiem tak, że Duch Święty może nami kierować, obudzić ze snu nasze Kościoły i uleczyć nasz kraj według słów z 2Kronik 7,14. Niech to będzie najważniejszą rzeczą w twoim poście.

KROK 2 – Ustal plan twojego postu

Módl się o rodzaj postu, jaki masz podjąć. Jezus mówił, że wszyscy Jego uczniowie powinni pościć (Mt 6,16-18; 9,14-15). Dla niego kwestią było tylko to, kiedy mają pościć, a nie, czy w ogóle będą. Zanim rozpoczniesz post, zadecyduj: Jak długo będziesz pościć – jeden posiłek, dzień, tydzień, kilka tygodni, 40 dni (początkujący powinni zacząć od krótszych postów i stopniowo je przedłużać). Jaki rodzaj postu Pan ci zlecił (z piciem wody, wody i soków, jaki rodzaj soków i jak często). Do jakich fizycznych i społecznych działań się ograniczysz. Jak dużo czasu każdego dnia poświęcisz na modlitwę i czytanie Słowa Bożego. Powzięcie tych decyzji przed postem pomoże ci w nim trwać, oprzeć się pokusom ciała i pokusie przerwania postu.

KROK 3 – Przygotuj się duchowo

Istotnym fundamentem postu i modlitwy jest pokuta. Grzech, którego dotąd nie wyznałeś będzie w twoich modlitwach przeszkodą. A oto parę wskazówek, które pomogą ci przygotować swoje serce: Poproś Boga, aby pomógł ci zrobić przejrzystą listę twoich grzechów. Wyznaj każdy grzech, który pokaże ci Duch Święty i przyjmij Boże przebaczenie (1J 1,9). Szukaj przebaczenia u wszystkich, których obraziłeś i wybacz wszystkim, którzy zranili ciebie (Mk 11,25; Łk 11,4). Dokonaj zadośćuczynień, do jakich pobudza cię Duch Święty. Proś Boga, aby napełnił cię Duchem Świętym zgodnie z nakazem w Ef 5,18 i Jego obietnicą w 1J 5,14-15. Poddaj całe swoje życie Jezusowi Chrystusowi jako swojemu Mistrzowi i Panu. Sprzeciw się swej cielesnej naturze (Rz 12,1-2). Rozmyślaj o cechach Boga, o Jego miłości, Jego suwerenności, potędze, mądrości, łasce i współczuciu (Ps 48,9-10; Ps 103, 1-13). Zacznij czas postu z nastawieniem oczekiwania (Hbr 11,6) Nie ignoruj duchowej opozycji. Szatan czasem przypuszcza większy atak w bitwie, która się toczy między twoim duchem a ciałem (Ga 5,16-17).

KROK 4 – Post wymaga pewnych środków ostrożności

Skonsultuj się ze swoim lekarzem, zwłaszcza, gdy zażywasz leki i masz stałe dolegliwości. Niektóre osoby nie powinny w ogóle pościć bez nadzoru lekarza. Przygotowanie ciała do postu sprawi, że nie będziesz odbierać zmiany w twoim żywieniu tak drastycznie i będziesz mógł swoją uwagę całkowicie poświęcić Panu. Nie śpiesz się z postem. Przygotuj swoje ciało. Jedz mniejsze posiłki przed rozpoczęciem postu. Unikaj bardzo tłustych i słodkich potraw. Jedz surowe owoce i warzywa przez dwa dni przed rozpoczęciem postu.

Kiedy już pościsz. Nadszedł czas modlitwy i postu. Wstrzymujesz się od jedzenia i zaczynasz szukać Pana. A oto parę pomocnych sugestii do rozważenia: Unikaj leków, nawet tych naturalnych, (ale wszelkie leki mogą być odstawione tylko za zgodą twojego lekarza). Ogranicz swoją aktywność. Ćwicz bardzo umiarkowanie. Spaceruj od 1,5 do 3,5 km, według potrzeby. Odpoczywaj tak długo, jak ci na to pozwala twój rozkład zajęć. Przygotuj się na takie objawy dyskomfortu psychicznego jak: niecierpliwość, kapryśność, niepokój. Możesz spodziewać się też fizycznego dyskomfortu, szczególnie drugiego dnia. Możesz mieć przelotne bóle głodowe, zawroty głowy lub “napady mówienia od rzeczy”. Odstawienie kofeiny i cukru może spowodować bóle głowy. Może wystąpić też osłabienie, zmęczenie lub senność. Pierwsze dwa, trzy dni są najtrudniejsze. Ale gdy będziesz kontynuować post, doświadczysz dobrego fizycznego i duchowego samopoczucia. Na wypadek, gdybyś odczuwał bóle głodowe, pij więcej płynów.

KROK 5 – Zastosuj się do planu

Aby odnieść duchową korzyść, zaplanuj dużo czasu spędzonego z Panem. Poddaj się Jego prowadzeniu. Im więcej czasu z Nim spędzisz, tym większe będzie błogosławieństwo płynące z postu.

Poranek

Rozpocznij swój dzień uwielbieniem. Czytaj i rozważaj Boże Słowo, najlepiej na kolanach. Zaproś Ducha Świętego, aby pracował w tobie, abyś pragnął i wykonywał to, co jest miłe Panu (Flp 2,13). Proś Boga, aby cię użył. Proś Go, aby ci pokazał, jak wpływać na twoje otoczenie, rodzinę, wspólnotę, na twój kraj i świat. Módl się o Jego wizję dla twojego życia i moc, aby tę wizję wypełnić.

Południe

Powróć do modlitwy i Bożego Słowa. Przespaceruj się rozmawiając z Bogiem. Spędź czas na wstawienniczej modlitwie o wspólnotę, w której się znajdujesz, o przywództwo twojego kraju, o nie zbawione miliony, o twoją rodzinę i o szczególne potrzeby.

Wieczór

W samotności, bez pośpiechu szukaj Jego oblicza. Jeżeli nie pościsz sam, spotkaj się z innymi poszczącymi. Unikaj telewizji lub czegokolwiek, co mogłoby rozproszyć twoją duchową uwagę. Jeżeli to możliwe rozpoczynaj i kończ każdy swój dzień krótkim czasem dziękczynienia i chwalenia Boga ze swoją rodziną. Ale dłuższy czas modlitwy i studiowania Słowa Bożego lepiej jest spędzać samemu.

Mając na uwadze sprawy duchowe pamiętać też należy o dyscyplinie dietetycznej. Dr Julio C. Ruibal dietetyk, pastor, doświadczony w poście i modlitwie proponuje harmonogram codziennego spożywania soków, który może okazać się bardzo użyteczny. Można modyfikować go tak, aby pasował do okoliczności, w których pościsz i do twoich kulinarnych upodobań.

5.00-8.00

Soki owocowe, najlepiej świeżo wyciśnięte i rozcieńczone do 50% w wodzie destylowanej, jeżeli owoc jest kwaśny. Najlepsze są soki z jabłek, gruszek, winogron, papai, arbuza. Jeżeli nie możesz zrobić soków sam, kup je niesłodzone i bez dodatków.

10.30 – południe

Połącz świeży sok warzywny z sałaty, selera i marchewek w równych proporcjach.

14.00-16.00

Herbata ziołowa z odrobiną miodu. Unikaj prawdziwej herbaty.

18.00-20.30

Rosół przyrządzony z gotowanych ziemniaków, selera i marchewek bez soli. Po pół godzinie gotowania wlej wywar do pojemnika i wypij go.

Uwagi dotyczące postu z piciem soków:

Picie soków owocowych zmniejszy ból wywołany głodem i dostarczy twojemu organizmowi naturalnej energii pochodzącej z cukrów. Smak i dodatkowa energia będą cię motywować i dodadzą ci sił do kontynuacji postu. Najlepsze soki to soki ze świeżych arbuzów, cytryn, winogron, jabłek, kapusty, buraków, marchewek, selera lub innych warzyw liściastych. Kiedy jest zimno, możesz pokrzepić się ciepłym bulionem. Ze względu na twój żołądek mieszaj kwaśne soki (z pomarańcz i pomidorów) z wodą. Unikaj napojów z kofeiną, gumy do żucia, mięty, nawet jeżeli nieprzyjemny jest twój oddech. One pobudzają trawienie. Kiedy się skończy czas twojego postu, znowu powrócisz do swojego stylu odżywiania się, ale dla twojego fizycznego i duchowego samopoczucia istotny jest sposób, w jaki zakończysz swój post.

KROK 6 – Kończ post stopniowo

Zacznij jeść po trochu. Zaraz po okresie postu nie jedz pokarmu stałego. Jeśli nie zastosujesz się do tej wskazówki może to mieć ujemne, a nawet tragiczne konsekwencje. Staraj się jeść każdego dnia kilka mniejszych posiłków lub przekąsek. Jeżeli będziesz kończył post stopniowo, wpłynie to dodatnio na twoje zdrowie. A oto parę sugestii jak poprawnie zakończyć post:

Zakończ długi post takim wodnym owocem, jak arbuz. Kontynuując picie soków warzywnych bądź owocowych dodaj:
* pierwszego dnia – surową sałatę;
* drugiego dnia – pieczone lub gotowane ziemniaki bez masła i innych dodatków;
* trzeciego dnia – warzywa gotowane na parze.

Następnie – zacznij odżywiać się we właściwy dla siebie sposób. Stopniowo wracaj do regularnego spożywania kilku małych przekąsek przez następne parę dni. Zacznij od odrobiny zupy i świeżych owoców, takich jak arbuz. Później przejdź do paru łyżek pokarmu stałego (surowe owoce i warzywa lub surowa sałata i pieczone ziemniaki).

KROK 7 – Oczekuj rezultatów

Jeżeli szczerze uniżasz się przed Panem, odwróć się od grzechu, módl się i szukaj Jego oblicza; jeżeli będziesz konsekwentnie rozważać Boże Słowo, wtedy wzrośnie twoja świadomość Bożej obecności (J 14,21). Pan da ci świeże duchowe spojrzenie na wiele spraw. Twoja pewność i wiara w Boga zostaną wzmocnione. Będziesz się czuł odnowiony umysłowo, duchowo i fizycznie. Otrzymasz odpowiedź na twoje modlitwy.

Jednak pojedynczy post nie załatwia wszystkiego. Tak jak potrzebujemy codziennie świeżego napełnienia Duchem Świętym, potrzebujemy także nowego czasu postu przed Bogiem. Dla wielu chrześcijan 24-godzinny post każdego tygodnia okazał się wielkim błogosławieństwem. Rozwijanie duchowych mięśni zajmuje trochę czasu, dlatego, gdy nie uda ci się za pierwszym razem, nie zniechęcaj się. Może próbowałeś pościć za długo za pierwszym razem, albo może musisz więcej zrozumieć, a twoje postanowienie powinno być mocniejsze. Tak szybko jak to możliwe podejmij następny post. Próbuj tak długo, aż ci się powiedzie. Bóg nagrodzi cię za twoją wierność i wytrwałość. Zachęcam cię, abyś przyłączał się do mnie w poście i modlitwie, aż naprawdę doświadczymy przebudzenia w naszych domach, Kościołach, ukochanym narodzie i na całym świecie.

Jak doświadczyć i trwać w osobistym przebudzeniu

• Proś Ducha Świętego, aby objawił ci każdy nie wyznany jeszcze grzech w twoim życiu.
• Szukaj przebaczenia u wszystkich, których obraziłeś i wybacz wszystkim, którzy cię zranili. Dokonaj zadośćuczynienia tam, gdzie poprowadzi cię Bóg.
• Badaj swoje motywacje, cokolwiek mówisz lub czynisz. Proś Pana, aby każdego dnia przeszukiwał i oczyszczał twoje serce.
• Proś Ducha Świętego, aby strzegł twoich kroków od samozadowolenia lub samopotępienia. • Zawsze oddawaj Bogu chwałę i cześć, niezależnie od okoliczności.
• Odmawiaj posłuszeństwa swojej cielesnej naturze (Ga 5,16-17).
• Poddaj swoje życie Jezusowi Chrystusowi jako Zbawicielowi i Panu. Bądź coraz bardziej od Niego zależny, trwaj w zupełnym uniżeniu i pokorze.
• Studiuj przymioty Boga.
• Bądź głodny i spragniony sprawiedliwości (Mt 5,6).
• Miłuj Boga całym sercem, duszą i umysłem (Mt 22,37).
• Przez wiarę, na podstawie Bożego przykazania (Ef 5,18) i obietnicy (1J 5,14-15), odbierz dla siebie pełnię Ducha Świętego i Jego nieprzerwaną kontrolę nad swoim życiem.
• Codziennie czytaj, studiuj, rozważaj, ucz się na pamięć natchnionego przez Ducha Świętego, nieomylnego Słowa Bożego (Kol 3,16).
• Módl się nieustannie (1Tes 5,17).
• Pość i módl się jedną dobę każdego tygodnia. W modlitwie rozpatrz możliwość przyłączenia się do dwóch milionów chrześcijan, którzy będą pościć przez 40 dni do końca roku 2000.
• Codziennie staraj się dzielić Chrystusem; niech to będzie twoim stylem życia.
• Zdecyduj się żyć świętym, pobożnym życiem w posłuszeństwie i wierze.
• Zorganizuj lub dołącz do domowej lub kościelnej grupy biblijnej, która kładzie akcent na przebudzenie i święte życie.

Bill Bright

Autor jest założycielem Campus Crusade for Christ, międzywyznaniowej organizacji prowadzącej na całym świecie ewangelizację wśród studentów, znanej z wykorzystywania filmu “Jezus”. W Polsce jej filia ma nazwę Ruch Nowego Życia. Zamieszczony tekst pochodzi z czasopisma “Wiatr” nr 10, tłumaczenie: Andrzej i Agnieszka Karczewscy. Czasopismo “Wiatr” obecnie ukazuje się wyłącznie w wersji internetowej pod adresem: http://www.wiatr.media.pl

Podziel się tym artykułem

Dodaj komentarz