Odrodzenie stanowi pierwszy krok w doœwiadczaniu przez nas Bożego życia. Dośœwiadczenie to jest bardzo zasadnicze i niezwykle ważne. Przyjrzymy mu się dokładniej w kilku aspektach.

Najpierw zobaczmy, dlaczego odrodzenie jest potrzebne.

DLACZEGO POTRZEBUJEMY ODRODZENIA

Dlaczego musimy zostać odrodzeni? Są po temu dwa powody. Po pierwsze, rozpoczynając od powodu bardziej powierzchownego, odrodzenie jest potrzebne, ponieważ nasze życie uległo skażeniu, stało się złe (Jr 17,9; Rz 7,18) i nie można go zmienić na dobre (Jr 13,23).

Taki powód podajemy zwykle, wyjaśniając potrzebę odrodzenia. Ponieważ nasze życie (1) jest zepsute i złe i (2) nie można go naprawić, musimy zostać odrodzeni. Wszyscy dawni i dzisiejsi mędrcy bronili i nadal bronią doktryny samodoskonalenia, która ma poprawić człowieka. Ponieważ jednak nasze ludzkie życie jest już zepsute i nie można go poprawić, Boże zbawienie nie naprawia ani nie doskonali człowieka, lecz go odradza. To pierwszy powód, dla którego musimy zostać odrodzeni.

Powód drugi jest bardziej wzniosły. Najpierw jednak zadam ci pytanie: czy gdyby nasze życie nie uległo skażeniu i nie stało się złe, nadal potrzebowalibyśmy odrodzenia? Tak; wciąż potrzebowalibyśmy odrodzenia, ponieważ nasze ludzkie życie jest jedynie życiem stworzonym, nie jest Bożym nie stworzonym życiem. Gdy zostaliśmy stworzeni, nie otrzymaliśmy nie stworzonego życia Boga, lecz jedynie stworzone życie. Bóg pragnie, abyśmy – ludzkie istoty – otrzymali

Jego nie stworzone życie i przeobrazili się w Jego obraz, stając się podobni do Niego, tacy jak On. Dlatego, nawet gdyby nasze ludzkie życie nie uległo skażeniu, nadal potrzebowalibyśmy odrodzenia.

POZNANIE ŻYCIA

Na początku, chociaż życie Adama nie było zepsute, było ono jedynie życiem stworzonym, ludzkim; nie było to nie stworzone, Boże życie. Dlatego, nawet gdyby człowiek nie upadł ani jego życie nie uległo skażeniu, nawet gdyby był dobry i wolny od zła, nadal potrzebowałby odrodzenia. Bóg, stwarzając człowieka, pragnął mieć nie tylko dobrego człowieka, lecz przede wszystkim Boga-człowieka, kogoś, kto ma Boże życie i naturę i jest taki sam jak Bóg. Gdyby Bóg tylko pragnął, żeby człowiek był dobry, a człowiek nie upadłby i nie uległ skażeniu, nie zachodziłaby potrzeba odrodzenia. Bóg jednak pragnął czegoś więcej, niż tylko żeby człowiek był dobry; On pragnął Boga-człowieka, kogoś, kto byłby taki sam jak On. Dlatego nawet dobry człowiek musi się odrodzić.

Nie bagatelizuj tego drugiego powodu. To bardzo istotna sprawa. Celem odrodzenia jest, abyśmy mieli Boże życie i byli tacy jak Bóg!

Nie ma potrzeby mówić, że jesteśmy zepsuci i źli i nie można nas poprawić; nawet jednak, gdybyśmy byli całkowicie dobrzy albo można było nas udoskonalić, nadal potrzebowalibyśmy odrodzenia, żeby posiąść Boże życie.

Bóg stworzył człowieka po to, żeby był on taki jak On i żeby był Bogiem-człowiekiem, posiadającym Jego życie i naturę. Stwarzając go jednak, nie umieścił w nim swego życia. Chciał, żeby człowiek z własnej woli wybrał Go i przyjął Jego życie. Dlatego, nawet gdyby stworzone ludzkie istoty nie upadły, nadal musielibyśmy otrzymać Boże życie oprócz pierwotnie posiadanego ludzkiego życia. Oznacza to, że musimy narodzić się na nowo.

Istnieją zatem dwa powody albo aspekty odrodzenia: powierzchowny, który wskazuje na to, że nasze życie jest zepsute i złe i nie można go zmienić, a więc potrzebujemy innego życia, poprzez które będziemy żyć, oraz wznioślejszy, w świetle którego Bóg pragnie, byśmy byli tacy jak On, i dlatego oprócz naszego życia musimy otrzymać

Jego życie. Obyśmy to wszyscy zobaczyli i odtąd, mówiąc o odrodzeniu, wskazywali również na ten wznioślejszy aspekt, aby ludzie widzieli, że nawet gdybyśmy byli doskonali i bezgrzeszni, nadal potrzebowalibyśmy odrodzenia.

NA CZYM POLEGA ODRODZENIE?

Jak pokazuje Pismo, odrodzenie to narodziny z Ducha (J 3,3-6). Pierwotnie nasz duch był martwy, lecz kiedy uwierzyliśmy, Duch Boży dotknął naszego ducha, który otrzymał dzięki temu Boże życie i został ożywiony. W ten właśnie sposób Boży Duch nas zrodził, niezależnie od naszych pierwszych, naturalnych narodzin. Pokrótce, zostać odrodzonym to inaczej narodzić się na nowo, narodzić się z Boga (J 1,13), albo oprócz pierwotnego ludzkiego życia otrzymać życie Boże.

Zostać odrodzonym to narodzić się na nowo. Dlaczego używamy określenia – nowonarodzony? Pierwotnie narodziliśmy się ze swoich rodziców; teraz jednak rodzimy się ponownie, tym razem z Boga; dlatego doświadczenie to nazywamy nowymi narodzinami. Dzięki narodzinom z naszych rodziców otrzymujemy ludzkie życie, natomiast dzięki narodzinom z Boga mamy Boże życie. Tak więc my, którzy zostaliśmy odrodzeni, oprócz ludzkiego życia posiadamy Boże życie.

Musimy wyraźnie zobaczyć, że zostać odrodzonym to narodzić się z Boga albo inaczej, oprócz swojego pierwotnego ludzkiego życia, posiąść Boże życie. Mamy swoje pierwotne ludzkie życie, obok którego Bóg umieszcza w nas swoje życie: na tym polega odrodzenie.

JAK MOZEMY ZOSTAć ODRODZENI?

Jak można zostać odrodzonym? Pokrótce, Boży Duch wchodzi do ducha człowieka i umieszcza w nim Boże życie; w ten sposób człowiek się odradza.

W jaki sposób Boży Duch może wejść do ducha człowieka? Kiedy ktoś słyszy ewangelię albo czyta Pismo, Duch Boży działa w nim i wywołuje w nim poczucie grzeszności i skażenia; człowiek taki zostaje przekonany o grzechu, sprawiedliwości i sądzie (J 16,8). Kiedy widzi, że jest grzesznikiem, uznaje swoje zepsucie i pragnie nawrócenia, Duch Boży pozwala mu zobaczyć, że Pan Jezus jest jego Zbawicielem, który umarł na krzyżu i przelał swoją krew na odpuszczenie jego grzechu. W tym momencie człowiek ten automatycznie zaczyna wierzyć w Pana i przyjmuje Go jako swojego Zbawiciela. Wtedy właśnie Boży Duch wchodzi do jego ducha i umieszcza w nim Boże życie, dokonując dzieła odrodzenia.

Patrząc zatem z perspektywy Ducha Bożego, można powiedzieć, że Duch Boży wchodzi do naszego ducha, żeby umieścić w nim Boże życie, dzięki czemu zostajemy odrodzeni. Z naszej perspektywy zaś odrodzenie, czyli otrzymanie życia Bożego oprócz pierwotnie posiadanego życia, dokonuje się dzięki nawróceniu, uwierzeniu i przyjęciu Pana Jezusa jako Zbawiciela.

REZULTATY ODRODZENIA

To, czego dokonuje w nas odrodzenie, można zwięźle przedstawić w trzech punktach:

1) Dzięki odrodzeniu stajemy się dziećmi Bożymi. Ponieważ odrodzenie oznacza narodziny z Boga, automatycznie stajemy się dzięki niemu dziećmi Bożymi (J 1,12.13) i mamy więź życia z Bogiem. ¯ycie, które otrzymujemy od Boga dzięki odrodzeniu, sprawia, że stajemy się Jego dziećmi; daje nam ono też władzę, byśmy nimi byli. Dzieci Boże, mające życie i naturę Boga oraz zdolne do tego, by być takimi jak Bóg, mogą wypełnić cel, jaki miał Bóg, stwarzając człowieka.

2) Dzięki odrodzeniu stajemy się nowym stworzeniem. Nowe stworzenie posiada w sobie pierwiastki Boga. Kiedy coś ma w sobie pierwiastki Boga, jest nowym stworzeniem. W starym stworzeniu nie było Bożego pierwiastka. My, ludzkie istoty, początkowo nie mamy w sobie w ogóle Bożego pierwiastka; dlatego jesteśmy starym stworzeniem. Dopiero kiedy dodany do nas zostanie Boży pierwiastek, stajemy się nowym stworzeniem. Tego właśnie dokonuje w nas odrodzenie. Dzięki odrodzeniu mamy Boże życie i Jego pierwiastek, co czyni nas nowym stworzeniem (2 Kor 5,17). Nowe stworzenie jest krystalizacją zespolenia Boga z człowiekiem i najwspanialszą rzeczą we wszechświecie: ma ono w sobie pierwiastki ludzkie i boskie, jest zarówno człowiekiem, jak i Bogiem, jest takie samo jak Bóg i człowiek.

3) Dzięki odrodzeniu jesteśmy zjednoczeni z Bogiem. Nie tylko otrzymujemy życie Boga i Jego pierwiastki, lecz również zostajemy połączeni z Bogiem w jedno. Odradzając nas, Bóg Duch wchodzi do naszego ducha i sprawia, że łączymy się z Nim w jednego ducha (1 Kor 6,17). W ten sposób Bóg ustanawia najgłębszą więź między nami a sobą sprawiając, iż stajemy się jedno z Nim.

Podsumujmy. Odrodzenie polega na tym, że kiedy uwierzymy w Pana Jezusa, Duch Œwięty umieszcza w naszym duchu Boże życie i sprawia, iż rodzimy się z Boga, stajemy się dziećmi Bożymi i w nowym stworzeniu jednoczymy się z Bogiem.

WITNESS LEE
Living Stream Ministry
Anaheim, California ● www.lsm.org